Menstruace

25.02.2021

Pro někoho menstruace může být ošemetné téma, ale je součástí každé ženy na světě a neměli bychom se bát o ní bavit. Nedávno jsme se bavili s Léňou o holčičích věcech a zakončily jsme debatu tím, že bych měla napsat článek na téma mojí menstruace a mrtvice. A nebudu vám lhát, i pro mě bylo dlouho téma menstruace tabu. Jako kdyby nebylo mou součástí, doma se o ní moc nemluvilo a před kamarádkami jen tak sporadicky, takže napsat článek bylo něco nepředstavitelného. Čím jsem starší, tím víc mi ale přijde důležité se o menstruaci a vším, co s ní souvisí, bavit.. Je to běžná věc, tak jako čištění zubů. A díky Leni za nakopnutí. 🙂

Když jsem dostala mozkovou mrtvici najednou mi přestala menstruace, ale bylo to tím, že jsem hodně zhubla a mé tělo bylo nacpaný všema možnýma práškama. Navíc se děly věci v mém těle, že i ono koukalo, co se s ním děje. "Nejdřív musíš dát dohromady tělo a pak bude čas na nějakou menstruaci." Říkalo moje tělíčko. Upřímně bylo to moc fajn, i když přestávka trvala jenom půl roku.

Ovšem dva nebo tři roky po mozkové příhodě mi menstruace zase přestala. Hledala jsem si, co je se mnou špatně, ale na nic jsem nepřišla. Žádný prášky po mozkovce jsem nebrala, vážila jsem o trošku míň, ale i tak v normálu, a na mé náladě se nic nezměnilo - byla a jsem happy. Na gyndě mi řekli, že musím brát nějaký pozbudivý prášky, aby se cyklus zase nastartoval. Upřímně? Byla jsem za nemenstruování ráda a tak nějak jsem cítila, že až bude potřeba, zase začne. Prášky jsem si nekoupila a po dvou letech zase přišla. Podle mě je důležitý mluvit se s svým tělem. Co mu dělá dobře, co naopak ne, jaké jsou jeho možnosti... Když jsem byla v pauze, víc jsem se soustředila na zlepšování těla a taky mysli, jak se zařadit do normálního života, a až byl čas zase se cyklus obnovil.

Nejsem žádný doktor, ale třeba vám i moje zkušenost k něčemu bude. Přijde mi to vlastně strašně jednoduchý. Jakmile se tělo dostane do krizového stavu, potřebuje se soustředit na nejdůležitější věci. Až bude silnější, přijde prostor i na ostatní.

Poučení: Mluvte se svým tělem, je to moc fajn.